Psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta? Kto jest kim?

W dziedzinie zdrowia psychicznego możemy wyróżnić wielu specjalistów, którzy z pozoru tylko mają podobne zakresy wsparcia. Na czym dokładnie polegają różnice? Zapraszam do przeczytania wpisu.

Psychiatra – osoba, która ukończyła studia medyczne, z wykształcenia jest lekarzem zajmującym się diagnostyką i prewencją zaburzeń zdrowia psychicznego osób dorosłych, i/ lub dzieci i młodzieży. Lekarze często zajmują się farmakoterapią, ich zadaniem jest diagnozowanie zaburzeń, odchyleń w funkcjonowaniu organizmu oraz w zależności od potrzeb ordynowanie potrzebnego leczenia.

Psycholog – osoba, która ukończyła studia wyższe na wydziale psychologii i posiada tytuł magistra, stopień naukowy doktora w dziedzinie psychologii. Psycholodzy posiadają różne specjalności. W obszarze zdrowia psychicznego oraz m.in. dagnozowania zaburzeń najczęściej możemy spotkać psychologów klicznych. Często psycholodzy szkolą się również w ramach kursów psychoterapii. Psycholog bez całościowego szkolenia nie posiada uprawnień do prowadzenia psychoterapii, może natomiat w szerokim zakresie prowadzić wsparcie i terapię psychologiczną dzieci, młodzieży i/ lub osób dorosłych.

Psychoterapeuta – osoba, która ukończyła studia wyższe w dziedzinie nauk społecznych: psycholog, pedagog, socjolog, bądź też medycznych: lekarz i odbyła całościowe szkolenie uprawniające do prowadzenia psychoterapii. Dominujące nurty terapeutyczne to: psychoanalityczny, psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, systemowy.

Dlaczego ważne jest różnicowanie tych specjalności?

Otóż, psycholog czy psychoterapeuta nie zaordynują nam leczenia farmakologicznego. Sami nie przepiszą nam leku, mogą natomiast pokierwać nas do psychiatry, który jest lekarzem i dobeirze odpowiednie leczenie. Nierzadko też zdarza się, iż sam psychiatra zaleca psychoterapię bądź kontakt z psychologiem gdy okazuje się, że zaburzenie danego pacjenta może wymagać również pracy psychologicznej bez lub obok leczenia farmakologicznego.